» اصول شستشوی فرش ابریشم

 

شستشوی فرش دستبافت به‌ویژه فرش ابریشم به دلیل ظرافت و ارزشمندی آن باید با دقت بسیار انجام شود. بهتر است شستشوی فرش ابریشم را به خدمات قالیشویی بسپارید اما اگر با اصول شستن این فرش آشنا باشید و امکانات مناسب در اختیار داشته باشید می‌توانید در منزل هم این کار را انجام دهید.
پیش از شستن فرش دستبافت باید مطمئن شوید که فرش مورد نظر رنگ پس نمی‌دهد. برای این کار ابتدا بخش کوچکی از فرش را بشویید تا از عدم پس دادن رنگ آن اطمینان حاصل کنید. خدمات قالیشویی برای جلوگیری از پس دادن رنگ فرش از هیدرو سولفید سدیم استفاده می‌کند.

شستشوی فرش ابریشم

الیاف ابریشم از پیله کرم ابریشم حاصل می‌شود. این الیاف ضمن انعطاف‌پذیری بالا بسیار مستحکم هستند. فرش‌های ابریشم ظریف و سبک هستند و به فضای سالن پذیرایی منزل شما جلوه‌ای منحصربه‌فرد می‌بخشند. استفاده از فرش ابریشم به صورت دیواری نیز به دلیل ظرافت و زیبایی کم‌نظیر آن متداول است.
بهتر است فرش ابریشم در فضای پررفت‌وآمد قرار نگیرد تا کمتر کثیف شود. همچنین این فرش را باید بر سطحی پهن کرد که خشک و بدون گردوغبار باشد. وجود گردوغبار باعث کثیف شدن فرش و ضرورت شستن آن می‌شود. شستشوی بیشتر فرش از عمر مفید آن می‌کاهد. اگر فرش ابریشم با روشی نامناسب شسته شود کدر و مات خواهد شد و جلوه اولیه خود را از دست خواهد داد.
” فرش شویی عابدینی بهترین قالیشویی تهران ، شستشوی فرش ابریشم و گل ابریشم را با بهترین شوینده‌های فرش در نهایت دقت و کیفیت انجام میدهد ”  

مراحل شستشوی فرش ابریشم

ابتدا فرش ابریشم را کاملا جاروبرقی بکشید تا گردوغبار و ذرات آشغال از بین بروند. ممکن است نیاز باشد فرش را از جایی آویزان کنید و با چوب دستی به پشت آن ضربه بزنید تا کاملا گردوخاک از آن جدا شود. این کار باعث می‌شود بوی نامطبوع فرش نیز از بین برود. فقط به خاطر داشته باشید به آرامی به فرش ضربه بزنید تا به بافت آن آسیب نرسد.
اگر فرش ابریشم بوی نامطبوعی دارد برای از بین بردن آن از محلول آب و سرکه استفاده کنید. وجود سرکه باعث از بین رفتن میکروب‌ها و رفع بوی نامطبوع فرش می‌شود. برای این کار مقداری آب و سرکه را مخلوط کنید و آن را روی فرش اسپری کنید. سپس یک دستمال نخی تمیز را روی فرش بکشید.
حالا نوبت به شستن فرش رسیده است. شوینده مناسبی را برای شستن فرش ابریشم انتخاب کنید تا به الیاف و رنگ فرش آسیب نرساند. شوینده‌های اسیدی و قلیایی برای فرش دستبافت مناسب نیستند و بهتر است شوینده خنثی در نظر گرفته شود تا موجب پس‌دهی رنگ فرش نشود.
برای شستشوی فرش ابریشم هرگز از آب گرم استفاده نکنید و فرش را از چند ساعت قبل خیس نکنید زیرا باعث پس دادن رنگ فرش خواهد شد.
پس از آبکشی فرش با استفاده از پارو کاملا آب را از فرش خارج کنید و اجازه دهید فرش در همان حالت پهن‌شده روی سطح زمین باقی بماند. با این کار از پخش رنگ در فرش جلوگیری می‌کنید. همچنین از لوله کردن فرش پرهیز کنید زیرا باعث تداخل رنگ‌ها در یکدیگر می‌شود.
پس از اینکه مطمئن شدید آب کاملا از فرش خارج شده است آن را در محلی که در معرض هوا قرار دارد آویزان کنید تا کاملا خشک شود.

از بین بردن تداخل رنگ در فرش ابریشم

برای از بین بردن تداخل رنگ در فرش‌های دستبافت و فرش ابریشم از ترکیب ماست ترش و هیدرو سولفید سدیم استفاده می‌شود. افراد باتجربه این ترکیب را با استفاده از مقداری آب رقیق می‌کنند و اجازه می‌دهند به مدت 10 دقیقه به حال خود بماند تا آماده کار شود. سپس با استفاده از یک قلمو این ترکیب را روی قسمت‌هایی از فرش که در آن تداخل رنگ ایجاد شده قرار می‌دهند و اجازه می‌دهند خشک شود. سپس با استفاده از یک دستمال نخی نمناک آثار این ترکیب را از بین می‌برند. نکته مهم این است که ترکیب یادشده با قسمت‌های دیگر فرش برخورد نکند.
شستن فرش ابریشم در منزل ممکن است دردسرهایی برای شما ایجاد کند. با توجه به ارزش این فرش بهتر است شستشوی آن را به خدمات قالیشویی بسپارید.


آخرین مطالب این وبلاگراز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
آموزش آشپزی سبزینهآموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه جدیدترین دسر ها ، غذاهای ایرانی و خارجی  ساخت وبلاگ