آشنایی با انواع الیاف فرش ماشینی و ویژگی‌های آن

» آشنایی با انواع الیاف فرش ماشینی و ویژگی‌های آن

الیاف فرش ماشینی اصلی‌ترین ویژگی آن است که با توجه به کیفیت آن، کیفیت و ارزش فرش مشخص می‌شود. هرچه الیاف به‌کار رفته در تولید فرش بهتر، بادوام‌تر و زیباتر باشد؛ فرش بافته شده نیز کیفیت بهتری خواهد داشت. به‌طور کلی فرش‌های ماشینی با چند نوع خاص الیاف بافته می‌شود. در این نوشته وب‌سایت قالیشویی عابدینی، شما را با انواع الیاف فرش ماشینی آشنا می‌کنیم.

قالیشویی عابدینی به ارائه انواع خدمات قالیشویی تهران و حومه می‌پردازد. در صورت تمایل به دریافت این خدمات می‌توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان قالیشویی عابدینی آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.

آشنایی با انواع الیاف فرش ماشینی

انواع نخ‌های مورد استفاده در فرش ماشینی

در یک دسته‌بندی ساده، نخ‌ها یا الیاف مورد استفاده در فرش‌ها (ماشینی و دستی) شامل سه نخ تار، پود و پرز می‌شود. نخ‌های تار همان نخی است که روی دار قالی در ابتدا و پیش از بافت فرش سوار می‌شود. پود نخی است که پس از بافت هر رج فرش، برای پیوسته نگه داشتن آن، به کمک ابزاری به نام شانه روی رج بافته شده کوبیده می‌شود. در نهایت پرز فرش، قسمت مشخص و سطح فرش است که شکل‌دهنده نقش و طرح آن خواهد بود.

انواع نخ‌های مورد استفاده در تار فرش ماشینی

هرچه کیفیت الیاف مصرفی در تار فرش بیشتر باشد و با روش و کیفیت بالاتری ریسیده شده باشد؛ فرش یک‌پارچگی، استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

در فرش ماشینی با پرز اکریلیک، از تارهایی با ترکیب مخلوط پنبه و پلی استر، استفاده می‌شود. در فرش‌های ماشینی با پرز BCF و پروپلین، نخ به‌کار رفته برای تار، همان نخ به‌کار رفته برای پرز است؛ و معمولا از نخ BCF استفاده می‌شود. همین ویزگی موجب ارزان‌تر بودن فرش‌های ماشینی پروپلین در مقایسه با فرش‌های ماشینی اکریلیک است.

انواع نخ‌های مورد استفاده در پود فرش ماشینی

به‌طور معمول این نخ در همه فرش‌های ماشینی از جنس پنبه است. نقش جنس الیاف پود مورد استفاده در فرش در ظرافت، زیبایی نقش و استحکام فرش بسیار مهم است؛ اما فراتر از آن، نوع کوبیدن پود و نصب آن، در این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

انواع نخ‌های مورد استفاده در پرز فرش ماشینی

پرزها مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده کیفیت فرش ماشینی هستند. هرچه کیفیت پرزها بالاتر باشد؛ طبیعتا فرش انتخابی زیباتر، ظریف‌تر و البته گران‌تر خواهد بود.

در میان الیاف فرش ماشینی به کار رفته برای پرز، اکریلیک اولین و بهترین انتخاب است. بنا بر همین ویژگی نیز فرش‌های ماشینی به فرش‌های 100 درصد اکریلیک، فرش‌هایی با ترکیب درصد مشخصی اکریلیک و BCF یا پلی‌استر و فرش‌های 100 درصد BCF یا پلی‌استر تقسیم‌بندی می‌شوند. در این تقسیم‌بندی فرش‌های کاملا اکریلیک در صدر کیفیت و فرش‌های ترکیبی با درجه اکریلیک بیشتر در رتبه دوم هستند.

نخ‌های اکریلیک تقریبا از هر نظر بهتر از سایر الیاف هستند. این نخ‌ها از ظرافت بالاتری برخوردارند. در نتیجه می‌توان طرح‌های ظریف و خاص را که پیش از این در فرش‌های ابریشمی دستبافت امکان تولید داشت؛ به صورت ماشینی نیز تولید کرد. در واقع نخ اکریلیک اجازه می‌دهد فرش‌هایی حتی تا 1500 شانه تولید نمود.

یک ویژگی دیگر پرزهای اکریلیک، دوام آن است. این پرزها با پا خوردن و شستشوی فرش تغییر رنگ و ماهیت نمی‌دهند و ظرافت و زیبایی خود را حفظ می‌کنند. در حالی که فرش‌های BCF و پلی‌استر، پس از چند بار شستشو ممکن است کیفیت اولیه را نداشته یا حتی آب بروند.

البته این ویژگی‌ها به معنای بد بودن فرش‌های پلی استر نیست. فرش پلی‌استر نیز در جای خود دارای مزایایی است که حتی بعضی مواقع خرید آن را به‌صرفه می‌کند. به عنوان مثال قیمت ارزان‌تر و مقاومت در برابر جذب رطوبت و پوسیدگی، از جمله ویژگی‌هایی است که این فرش را برای مناطق مرطوب تبدیل به انتخاب بهتری کرده است.


آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی  ساخت وبلاگ